Essentials of Stem Cell Biology

Po tym, jak Ernest A. McCulloch i James E. Till otrzymali nagrodę Alberta Laskera Medical Research Award w dziedzinie badań podstawowych w 2005 r., Napisali komentarz w Nature Medicine. W tym zadawali sobie pytanie: Dlaczego teraz. Przecież ich dokumenty na temat testu kolonii komórek ze śledziony myszy – które po raz pierwszy opisały hematopoetyczne komórki macierzyste szpiku kostnego jako komórki zdolnej do działania zarówno samoodnowienia, jak i różnicowania – mają ponad 40 lat. Ta książka wydaje się mieć odpowiedzi. Komórki macierzyste wydają się obecne zarówno w szpiku kostnym, jak iw prawie każdym narządzie. Ponadto komórki macierzyste w szpiku kostnym mogą tworzyć nie tylko komórki krwiotwórcze, ale również komórki mięśnia sercowego, komórki nerwowe i inne typy komórek; jest to przykład plastyczności komórek macierzystych. Ta nowa wiedza utorowała drogę do terapeutycznego transferu komórek macierzystych nie tylko w leczeniu chorób krwiotwórczych za pomocą przeszczepu szpiku kostnego – pierwsza próba E. Donnall Thomas, jednego z redaktorów tej książki, w 1957 r. – ale także w leczeniu wiele innych zaburzeń. To zrozumienie spowodowało również przeniesienie terapeutyczne komórek macierzystych z innych narządów i tkanek. Co więcej, komórki macierzyste o potencjalnie jeszcze większym potencjale terapeutycznym są obecne w blastocytach – embrionalnych komórkach macierzystych i można je odzyskać – i, co zrozumiałe, rozwinęła się gorąca debata na temat ich stosowania.
Według tej doskonałej książki na temat biologii komórek macierzystych, ilość badań nad komórkami macierzystymi jest obecnie przytłaczająca, a perspektywy szerszego zastosowania klinicznego są ogromne. Pionierzy zostali słusznie uznani i nagrodzeni, nawet jeśli zajęło to trochę czasu.
Określenie komórki macierzystej nie jest tak łatwe, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. W pierwszych rozdziałach tej książki staramy się wyjaśnić definicję czytelnika – iz pewnym sukcesem. Komórka macierzysta jest, jak już zdefiniowali Till i McCulloch, komórką, która może odnawiać się (tj. Może generować komórki potomne, które są identyczne z komórką macierzystą) i może wytwarzać zróżnicowane komórki (tj. Potomstwo o bardziej ograniczonym potencjale). Wydaje się, że podwójne odnawianie i zdolność różnicowania wydają się wystarczająco jasne. Czy jednak pluripotencja jest niezbędna, czy wystarczająca jest Unipotencja. Jakie są mechanizmy. Autorzy porządkują to, a czytelnik staje się coraz bardziej zaangażowany.
Rozdziały dotyczące biologii i metod są wyczerpujące. Izolacja, ekspansja, manipulacja genetyczna, przeprogramowanie genomu i klonowanie komórek macierzystych są dobrze omówione. Dorosłe komórki macierzyste są już stosowane w klinice w wielu stanach, takich jak oparzenia i owrzodzenia skóry. W ortopedii z powodzeniem stosowano osteochondralne autoprzeszczepy. Oprócz tych zastosowań mogą rozwijać się nowe zastosowania; obejmują one przenoszenie genów z potencjałem zwiększania skuteczności – na przykład transdukcję mezenchymalnych komórek macierzystych transformującym czynnikiem wzrostu .1 w celu umożliwienia wystąpienia chondrogenezy in vitro przed zastosowaniem klinicznym komórek. Obecnie trwają liczne podobne próby poprawy i ukierunkowania komórek macierzystych do użytku klinicznego. Nieco rzadziej opisane w książce jest rozległe kliniczne zastosowanie dorosłych hematopoetycznych komórek macierzystych w autologicznym i allogenicznym transplantacji
[patrz też: seminogram kraków, choroby stawów objawy, lek bez recepty na zapalenie ucha ]
[przypisy: uchyłek zenkera, poziomka oświęcim, rejs rypin ]