Jedna choroba, dwie epidemie – AIDS w wieku 25 lat cd

Gruźlica zabija aż jedną na siedem osób z AIDS na całym świecie, a jedna trzecia przypadków gruźlicy w ciągu ostatnich pięciu lat można przypisać epidemii HIV. Kontrola gruźlicy na obszarach endemicznych jest skomplikowana z kilku powodów, w tym z rosnącego strachu przed zachorowaniem na gruźlicę, co sprawia, że niektórzy pracownicy służby zdrowia niechętnie opiekują się osobami zarażonymi wirusem HIV. Jedynym optymistycznym akcentem było rosnące zainteresowanie zastosowaniem narzędzia, które pomogło w opanowaniu gruźlicy w niektórych krajach – bezpośrednio obserwowanej terapii – w leczeniu zakażeń HIV. Jeśli jest skuteczna, ta taktyka może zachować zarówno indywidualne zdrowie, jak i podatność wirusa na krążenie.
To niefortunne, że przez ostatnie 25 lat lekcje na temat profilaktyki i kontroli HIV w jednym kraju nie wpłynęły na decyzje podejmowane w innych krajach. W rezultacie świat był świadkiem spowolnionego efektu domina, ponieważ choroba pogrążyła kraj za krajem. Zazwyczaj mieszkańcy obwiniają cudzoziemców i obce zachowania – tak jak kiedyś Francuzi nazywali kiłę chorobą włoską , a Włosi uważali ją za chorobę francuską . Ten rodzaj morderczego opóźnienia opóźnił kontrolę nad AIDS w każdym kraju. Do czasu, gdy ostatecznie doceni się skalę problemu, dojrzeje epidemia, a koszty życia i pieniądza wzrosły wykładniczo.
Możemy mieć tylko nadzieję, że nadchodzące lata będą charakteryzować się nie tylko lepszymi lekami, nowymi szczepionkami i ulepszonymi metodami zapobiegania, ale także przyjęciem pokory niezbędnej do kontrolowania choroby przenoszonej poprzez aktywność seksualną i używanie narkotyków – dwóch z nich najmniej ulubione tematy w społeczeństwie. Głównym powodem epidemii nie są nieodpowiednie leki przeciwretrowirusowe, ubóstwo lub pech, ale nasza niezdolność do zaakceptowania gotyckich wymiarów choroby przenoszonej drogą płciową. Tylko wtedy, gdy przestaniemy tego unikać, ustanowione zostaną skuteczne programy kontroli HIV. Do tego czasu nie jest przesadą stwierdzenie, że nasze grzeczne zachowanie nas zabija.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Interaktywna oś AIDS jest dostępna wraz z pełnym tekstem tego artykułu na stronie www.nejm.org.
Author Affiliations
Dr Sepkowitz jest specjalistą od chorób zakaźnych w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

[przypisy: dicoflor krople ulotka, dyskobol szczecin, hibitan ]