Nabyte Hypertrichosis Lanuginosa

68-letnia kobieta poprosiła lekarza o nagły wzrost wzrostu włosów, który zauważyła 11 miesięcy wcześniej. W tym samym okresie straciła ponad 30 kg. Badanie fizykalne ujawniło delikatne włosy lanugo na całej twarzy (panel A) i ciele (panel B) oraz głęboko zraniony język, który spowodował pieczenie. Dokonano diagnozy nabytego nadmiernego owrzodzenia jędrowego. Wyniki badań laboratoryjnych, w tym pomiarów czynników hormonalnych, były prawidłowe, z wyjątkiem zwiększonego poziomu antygenu rakowo-płodowego w surowicy. Stwierdzono zaawansowany gruczolakorak odbytnicy bez przerzutów. Chorego poddano radioterapii (w sumie 45 Gy). Masa odbytnicy nieznacznie się zmniejszyła, ale nie było dowodów na równoczesną regresję objawów śluzówkowo-skórnych. Kobieta była w depresji z powodu jej stanu i postanowiła się ogolić. Przeszła radykalną resekcję guza odbytnicy i pooperacyjną chemioterapię adjuwantową. Nabyte nadmierne owłosienie lanuginosa jest rzadkim zaburzeniem, które polega na nieprawidłowym i nadmiernym wzroście drobnych włosów lanugo. Objawy stomatologiczne są często związane z zaburzeniem. Zaburzenie jest zwykle związane z wewnętrznym stanem złośliwym, zwłaszcza z rakiem jelita grubego, i może się cofać wraz z usunięciem guza.
68-letnia kobieta poprosiła lekarza o nagły wzrost wzrostu włosów, który zauważyła 11 miesięcy wcześniej. W tym samym okresie straciła ponad 30 kg. Badanie fizykalne ujawniło delikatne włosy lanugo na całej twarzy (panel A) i ciele (panel B) oraz głęboko zraniony język, który spowodował pieczenie. Dokonano diagnozy nabytego nadmiernego owrzodzenia jędrowego. Wyniki badań laboratoryjnych, w tym pomiarów czynników hormonalnych, były prawidłowe, z wyjątkiem zwiększonego poziomu antygenu rakowo-płodowego w surowicy. Stwierdzono zaawansowany gruczolakorak odbytnicy bez przerzutów. Chorego poddano radioterapii (w sumie 45 Gy). Masa odbytnicy nieznacznie się zmniejszyła, ale nie było dowodów na równoczesną regresję objawów śluzówkowo-skórnych. Kobieta była w depresji z powodu jej stanu i postanowiła się ogolić. Przeszła radykalną resekcję guza odbytnicy i pooperacyjną chemioterapię adjuwantową.
Nabyte nadmierne owłosienie lanuginosa jest rzadkim zaburzeniem, które polega na nieprawidłowym i nadmiernym wzroście drobnych włosów lanugo. Objawy stomatologiczne są często związane z zaburzeniem. Zaburzenie jest zwykle związane z wewnętrznym stanem złośliwym, zwłaszcza z rakiem jelita grubego, i może się cofać wraz z usunięciem guza.

Gerard Lorette, MD
Annabel Maruani, MD
Hôpital Trousseau, Centre Hospitalier Universitaire de Tours, 37044 Tours, Francja

Powołując się na artykuły (3)
[przypisy: osoba zależna definicja, siłownie plenerowe, lek po terminie ważności ]
[podobne: cezal kraków, koam skoczów, lutinus cena ]